Georg Jensen

Georg Jensen skåle

24 af 35 produkter

24 af 35 produkter
Se flere produkter

Elegante Georg Jensen skåle til servering og indretning

Kunstneriske detaljer til spisebordet

En anrettet middag kræver det rette underlag. Med skulpturelle serveringsfade løftes enhver gastronomisk kreation til et højere niveau. Fra de ribbede linjer i Bernadotte-serien til de asymmetriske kurver i SKY-kollektionen, fungerer hver genstand som et lille kunstværk i sig selv. Materialerne spænder over køligt rustfrit stål til riflet porcelæn, hvilket giver en utrolig dynamisk kontrast.

Funktionel skønhed i hverdagen

Brug de små størrelser til delikate snacks, oliven eller nødder, mens de mere rummelige modeller favner sæsonens farverige salater. Det blanke stål fanger lyset og skaber spændende spejlinger, som komplementerer det velkendte designunivers. Gå på opdagelse i vores interiør, og bliv inspireret af boligdesign der skiller sig mærkbart ud. Ønsker du endnu mere inspiration, kan du nemt udforske resten af de formfuldendte varianter.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan rengør jeg min skål i rustfrit stål?
Vask den i hånden med varmt vand og mild opvaskesæbe. Tør straks af med en tør, blød klud for at undgå irriterende vandmærker og bevare den spejlblanke overflade.

Kan porcelænsmodellerne tåle opvaskemaskine?
Ja, de fleste keramiske dele fra Bernadotte tåler maskinopvask. Det gør dem yderst praktiske til hverdagsbrug, selvom de har et meget raffineret ydre.

Hvad kendetegner formsproget for de nymoderne fade?
Moderne linjer er ofte inspireret af naturens organiske bevægelser, som i Aurelien Barbrys designs. Det resulterer i en asymmetrisk, sanselig profil, der fanger øjet fra alle vinkler.